#
#

LUXUS – Bİyografİ

Luxus, 2005 yılı Şubat ayında spontane bir şekilde oluşmuş, aynı ay ilk sahne performanslarını gerçekleştirerek müzik dünyasına adım atmış bir grup. Başlarda keman, akordeon, akustik gitar ve perküsyon çalan dört kişi varken; zamanla klarnet, davul ve bas gitarın katılımıyla şimdiki sound’un gövdesi oluşturuluyor. Zaman zaman trombon ve saksafonun katılımıyla baştan itibaren tasarlanmakta olan biçime ulaşılmış oluyor.

Tüm bu biçim değişiklikleri içinde Luxus, ne yapmak istediği konusunda hiçbir şekilde sapma yaşamadı. Bunu şöyle özetleyebiliriz:İnsanlara, onlara tanıdık gelen envai çeşit ses malzemesinin kendimize özgü kombinasyonlarını sunmak. Bunlar arasındaki köprüleri olabildiğince sağlam kurarak kesintisiz, “hipnotik” bir eğlence biçimi oluşturmak.Biz buna başlarda“Oriental Blues”diyorduk. Ancak daha ziyade bir ‘ruh durumu’ ifadesi olarak kullanılan bu kavramın dışında Luxus genel olarak ‘Dünya Müziği’ başlığı altında değerlendirilebilir. Bu anlamda ‘Paris Combo’, ‘Gogol Bordello’, ‘Firewater’, ‘Oi va voi’ gibi gruplarla aynı kökten gelir.

Luxus en başından beri önceliğine ‘sahne’yi koydu; orada olan biteni interaktif bir eylemlilik hâli olarak algıladı ve yaşadı, her zaman için ‘sahne’yi arzuladı. Bu yüzdendir ki geçen yıllar içinde, muadili olan grupların çok üstünde bir konser sayısına ulaştı. İstanbul’daki onlarca mekânın dışında Muğla’dan Artvin’e, Çanakkale’den Diyarbakır’a onlarca şehirde binlerce insanla buluştu. Avusturya, Almanya, Hollanda, Belçika ve Yunanistan’da konserler yaptı. 2011 Berlin Film Festivali’nde Türkiye grubu olarak sahne aldı.

Bütün bu süreçte grup, kendi şarkılarını yazmayı da ihmal etmedi. Bu şarkıların bir ‘proje tutarlılığı’ arz etmesiyle birlikte ‘albüm yapmak’ kaçınılmaz hâle geldi.

Luxus’un ilk albümü “Acayip Şeyler”, 2008 yılı Ekim ayında piyasaya çıktı. Bu albümde Luxus besteleri dışında her Luxus sahnesinin vazgeçilmezleri; ‘Neden Saçların Beyazlamış Arkadaş’ ve ‘Yuvasız Kuş’ cover’ları da yer aldı. Bestesi gruba ait olan ‘Acayip Şeyler’ ve ‘Zonk’ gibi şarkılar, özellikle Anadolu’da önemli bir hayran kitlesi edindiler.

Grubun ikinci albümü “Bi’ Lareya” ise, 2011 Ekim’inde raflardaki yerini aldı. İlkine göre daha ‘konsept’ bir çalışma olan “Bi’ Lareya”da Luxus’un, daha olgunlaşmış bir sound anlayışına eriştiği de görüldü. Özellikle ‘Felek’, ‘Romantizma’ ve ‘Bir kadeh daha ver’, dikkat çeken şarkılar oldular.

“Hunim Başımda” ismini taşıyan üçüncü Luxus albümü, nihayet 2014 Aralık ayı itibarıyla dünyaya gözünü açıyor. Beslendiği müzikal kaynakların sınırsızlığıyla bilinen Luxus, bu albümünde Reggae-Ska ritimlere ağırlık verirken, yine diğer birçok türe göz kırpmayı ihmal etmiyor.

Grup şu sıralar yoğun bir turne programıyla konserler yapmaya devam ediyor.

LUXUS:
Alper Bakıner: Violin, Guitar & Vocal:
Kamucan Yalçın: Clarinet, Vocals:
Ozan Akgöz: Accordeon, Trompet:
Erbil Doğan: Sax:
Toros Yıldırım: Bass:
Görken Efe: Drums:
Denizer Özveren: Tonmaister:

DISCOGRAPHY
Acayip Seyler, October 2008, Yakartop Music
Bi’Lareya, October 2011, Anadolu Music
Hunim Başımda, December 2014, Anadolu Müzik


www.luxusorientblues.com/
www.facebook.com/luxusorientalblues